5. května 521, Turnov+420 481 323 123mrenicova@gmail.com7:30 - dle objednání

Miluji svá játra

„ Odkládám vše, co již nepotřebuji.

S radostí uvolňuji veškerou podrážděnost, kritizování i odsudky.

Mé vědomí je nyní očištěno a uzdraveno.

Všechno v mém životě odpovídá Božímu řádu.

Vše, co se děje, je pro mé nejvyšší dobro a největší radost.

Všude v životě nacházím lásku.

Vybírám si takové myšlenky, které uzdravují, očišťují a pozdvihují.

Miluji svá krásná játra a jsem za ně vděčná ! „

Louise l. Hay

 

Když si přečtete toto pozitivní prohlášení a zamyslíte se nad ním, jaká játra bychom mohli milovat?  Játra tvrdnoucí, tvrdošíjně odmítající, nereagující na jakoukoli léčbu, šedě až černě zbarvená nebo měkká, poddajná s pěkně růžovou barvou? Je přece na nás, jaká játra budeme mít. Játra totiž ukazují náš vztah ke světu, zhodnocují náš postoj k životu. Jsme – li uzavření, nekomunikující, jsou zatvrdlá. Pokud pak zahořkneme – „proč zrovna já „ …, potom každá tato negativní myšlenka je jedno zrnko písku do žlučníku. Ke žlučníku patří spokojenost. Čím více jsme nespokojení nebo čím více dusíme své okolí, žlučník se nám „odmění“ nějakým onemocněním.

Játra jsou velice důležitým orgánem. Tak důležitým, že v Orientě se výraz pro mimořádně velké a důležité příležitosti skládal ze dvou znaků: Kan-Jin. Kan = játra, Jin =ledviny. Pokud jde o emocionální stavy, vždy se vědělo, že játra ovládají hněv. Ten, který ukazujeme navenek, ale i ten skrytý, který v nás hlodá a je zakrýván jiným projevem.:  např. depresí.  Jsou-li játra nemocná, člověk tuto schopnost ovládání hněvu ztrácí.

Podle orientální diagnostiky poznáme stav jater na obličeji, mezi obočím, nad nosem.

Jsou-li v tomto místě skvrny různých barev, pupínky a vřídky, svislé vrásky nebo olupující se pokožka, potom máme co do činění se zatížením jater a žlučníku. A myslím si, že vánoční svátky nám na čistotě jater moc nepřidají.

Ale abych se dostala k souvislosti jater a zubů. Do tohoto systému patří špičáky.

Špičáky mají nesmírný význam. Když je vytrhneme, pozorujeme ihned prudký pokles vitality, zvlášť po vytržení dolních špičáků. Máme tu co dělat se zuby, které by měly zůstat za všech okolností zachovány. Dnes existuje poměrně dost poruch prořezávání špičáků.I z hlediska stomatologie se lékaři snaží tyto důležité zuby zachovat. Patří totiž mezi pilíře první třídy, se kterými je počítáno na pozdější případné protetické úpravy v ústech.

Velice často se horní špičáky vůbec neprořežou a zůstanou ve vodorovné poloze v kosti horní čelisti. Na jejich místě zůstávají potom špičáky dočasné, tzv. mléčné. V mnoha případech se také prořezávají mimo zubní řadu , protože  pro ně není místo v horní čelisti. Tyto děti vlastně nechtějí dospět. Z různých příčin chtějí zůstat dětmi, podle toho, o který špičák se jedná .

A co se týče přírody, ta vyzbrojila různé druhy zvířat různě „ upravenými „ špičáky.     Sloní špičáky jsou prodlouženy v kly, směřující vzhůru a jsou symbolem moudrosti a moci s ní spojené. Dolů směřující špičáky upírů ztělesňují ničivou sílu, jež prahne po životě a přináší smrt. A tak bychom mohli pokračovat na dalších případech.

Pravý  horní špičák (č. 13)

Symbolizuje způsob, jakým se chceme prezentovat vnějšímu světu.

Levý horní špičák (č. 23)

Symbolizuje vnitřní postoj, jaký zaujímáme vůči změnám.

Pravý dolní špičák (č. 43)

Je výrazem toho, čeho chceme dosáhnout navenek. Existuje zvláštní vztah mezi tímto zubem a růstem ostatního těla. Jakmile se tento zub objeví, koncentruje na sebe veškerou energii růstu. Pokud s ní dovedeme zacházet, můžeme tento potenciál zaměřit zcela určitým směrem. Energii tohoto zubu můžeme přirovnat k energii korkové zátky na lahvi sektu, se kterou jsme předtím pořádně zatřásli.

Levý dolní špičák (č. 33)/

Symbolizuje způsob, jakým vyjadřujeme své vnitřní proměny.

Špičáky se objevují ve věku 13 – 14 let. Podle anthroposofické filosofie je to na konci druhého sedmiletého cyklu.  V tomto cyklu, který probíhá mezi 7 – 14 lety jde u dítěte hlavně o výrazné změny v duševní oblasti.  Mezi 7 – 9 lety si dítě dokáže vytvořit myšlenkové obrazy a jimi je život zcela určován. Tyto obrazy se ukládají do uzavřeného světa a tento svět se otřese až v pubertě. To, co dítě slyší, vidí, vnímá kolem sebe v rodině, v kolektivu zatím neumí zpracovat, ale uloží si do podvědomí . Tyto vzorce vyvstanou až v pozdějším věku. Kolem devátého roku sem zařazuje už i svoji individualitu. Toto období je pro nás rodiče i učitele velice důležité. My dospělí bychom měli velice opatrně a obezřetně reagovat na situace, abychom svým dětem nevytvářeli špatné vzorce , které se mohou projevit až v pozdějším věku. Vždyť puberta je maturita pro rodiče. Co naše děti do puberty od nás pochytí, takovou známku my dostaneme.

Spojíme – li si toto období s játry, dospějeme k závěru, že v tomto období ukazujeme dítěti cestu k tomu, jaký postoj si k životu vytvoří . V tomto věku o tom ještě neví, ale už je to tam napsáno. .

V době, kdy píši tento příspěvek je kolem sníh a mráz. I přesto by bylo dobré myslet už na jaro, kdy nastupují svoji vládu játra. Myslím, že bychom tomuto orgánu měli věnovat  větší pozornost a na jaře je k tomu velice dobrá příležitost. Dříve, než nás pohltily civilizační „výhody“ se všemi svými vymoženostmi – mrazáky, lednicemi, konzervačními přísadami, trvanlivými potravinami…, konzumovali lidé pouze to, co se dalo v zimě uchovat. A že toho asi nebylo mnoho, to si dokážete představit. Od Vánoc do Velikonoc nebylo moc možností k přejídání a takový předvelikonoční půst znamenal pro játra  perfektní jarní očistu. Co musí dnešní játra všechno ve své chemické továrně přečistit ? Kolik mají práce, aby všechno to, co jim pošleme ústy, zpracovala? A přesto ještě řadě z nás docela obstojně fungují. Kdyby byla zachována  pouze 1/7 jater, ještě to stačí k životu. Ale k jakému? Dnešní doba se svými možnostmi konzervace potravin nám tuto přirozenou cestu očisty velice ztěžuje a tak je  dobře, že tu máme přírodní prostředky, které nám k detoxikaci a harmonizaci jater velice pomohou. Jako prevenci pro ty, kteří zatím nemají problémy s játry nebo se žlučníkem podle klasické medicíny mohu doporučit Regalen v kombinaci s odlehčenou jarní stravou. A ti, co říkají, že žádné problémy s játry nemají, ať se podívají do zrcadla, jak vypadá jejich reflexní ploška jater mezi obočím, ať si uvědomí, kolikrát dostali vztek na někoho ze svého okolí, ať se podívají na své oči, jak vypadá jejich bělmo.  Ať se zamyslí, jestli se náhodou nebudí v noci mezi 23.00 až 3.00 hodinou, jestli je netrápí kyčelní kloub nebo ischias a jestli náhodou nejsou v depresivní náladě. Ti všichni potřebují očistu jater jako prevenci. A věřte, že takových lidí, jejichž játra si zaslouží trochu péče je velice mnoho. A ti, kteří už o svých problémech s játry či žlučníkem vědí, ti by neměli váhat ani minutu. Vždyť mohli byste milovat zatvrzelá, odmítající, depresivní, šedá játra?

 

1 komentář:

Honza6.9.2013 z 12.04Zareagovat

Pekny clanek, dekujeme..

Menu